Chováme andulky
Návštevy: 843

Andulky sú rozšírené takmer v celej Austrálii, okrem východného pobrežia a Tasmánie. Prirodzeným prostredím anduliek sú suché územia. Nenájdeme ich priamo na pobrežiach, dávajú totiž prednosť stromovému porastu lesostepí.

Andulky sú spoločenské vtáky

Andulka - najrozšírenejším druhom papagájovitých vtákov

Sú to veľmi spoločenské vtáky a hniezdia vo voľnejších kolóniách v dutinách starých alebo spráchnivených stromov v čase, keď po období dažďov vyraší tráva. Živia sa jemnými trávovými a bylinnými výhonkami a niektorými druhmi ovocia, ktoré v tomto období dozrieva. Sú najrozšírenejším druhom papagájovitých vtákov v celej Austrálii.

Farebné formy a mutácie anduliek

Andulky žijúce vo voľnej prírode sú žltozelenej farby s hustou čiernou vlnkovanou kresbou na vrchnej časti tela. Len príležitostne sa v kŕdli vyskytne vták sfarbený viac či menej do žlta. Časom vznikali ale prvé vyšľachtené formy a to žlté (Belgicko 1872). O pár rokov neskôr sa objavila modrá andulka (Belgicko 1878). Krížením nových farebných plemien vznikali stále nové varianty. V súčasnosti sa najbežnejšia žlto sfarbená forma nazýva lutino. Andulky lutino majú červené oči, samčekovia majú ružovkasté nadnozdrie, zriedkavejšie modré, ako u iných foriem. To isté platí aj pre albino, čisto bielo sfarbené andulky s červenými očami. Ďalšie neskôr vyšľachtené mutácie sú: belasá, kobaltovomodrá, sivomodrá, zelená, svetlozelená, tmavozelená, olivová, fialová (violeta). Neskôr vznikali aj strakaté mutácie, takzvané "straky". Rozlišujú sa genetickým základom. Pochádzajú zo Škandinávie a sú o niečo menšie ako ich austrálski príbuzní. Zaujímavou formou sú aj perličkové mutácie anduliek, ktoré majú na jednotlivých perách tmavé lemovanie a v strede svetlejšiu časť - perličku. K ďalším zaujímavým patria chocholaté andulky s rozlične tvarovaným chocholom na hlave.

Vek anduliek

Dĺžka života andulky je veľmi premenlivá. Záleží to od genetických faktorov jedinca, starostlivosti o neho a od prostredia v ktorom žije. V priemere sa andulka dožíva 7-8 rokov, ale stáva sa, že niektorá sa dožije viac ako desať, ba niekedy aj dvadsať rokov.

Zdieľajte to so svojimi priateľmi: