Topic-icon Trasenie hlavou

• -ov Avatar Topic Author
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1586 od
vytvorená téma: Trasenie hlavou
Mám mladú, ešte nepreperenú výstavnú andulku. Bola úplne skrotená, nebála sa ľudí, žrala mi z ruky.

Asi pred tromi dňami som si všimla, že začala zvláštne potriasať hlavou. Bolo to dosť nenápadné a zriedkavé v priebehu dňa, tak som tomu nevenovala pozornosť.

Včera sa trasenie hlavou zhošilo tak, že sa nedalo nevidieť. Navyše andulka sa stala plachou, hrýzla ma a nechcela opustiť klietku. Večer sa trošku upokojila, pýtala sa von a už sa ma nebála. Trasenie hlavou však neustúpilo.

Iné príznaky choroby nemá. Trus má normálny, dýcha plynule, nepadá jej perie, nie je malátna. Hrá sa, je a pije tak, ako predtým. S tým rozdielom, že jej myká hlavou. Zdá sa mi, ako by mala problém s orientáciou v priestore. Trasene hlavy mi pripomína Parkinsonovu chorobu.

Ešte keď sa učila lietať (možno to bolo pred mesiacom, nepamätám si to presne), narazila dosť silno do steny. Od vtedy mimo klietky vôbec nelieta, hoci krídla vyzerajú byť v poriadku. Nevisia, občas s nimi máva v klietke.

Urobila som aj dosť nevydarené video (zrarované, 7MB ). Na ňom trochu vidno, ako to trasenie vyzerá. Občas je také silné, že jej zakloní hlavu do zadu. Pri hrách sa mi zasa zdá, že trasenie ustupuje.

Video je na tejto adrese:
web.druhasvetova.sk/kvido.rar

Chovala som už tri andulky, ale žiadna z nich ničím podobným netrpela. Nemám možnosť navštíviť veterinára, lebo by som musela cestovať do okresného mesta a to by obávam sa stav môjho vtáka ešte viac zhoršilo, keďže mám podozrenie, že to môže byť psychického pôvodu (iné ríznaky ochorenia nemá).

Andulka so mnou trávi dosť času za počítačom. Môže byť príčinou jej ochorenia žiarenie z monitora?<br><br>Upravovaný príspevok: Mona, v: 22/01/2007 18:28

Please Prihlásiť or Chcete se zaregistrovať? to join the conversation.

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1588 od
zodpovedaná téma: Re:Trasenie hlavou
Ziarenim z monitora to urcite nie je. To video som nemohol otvorit takze tazko povedat. A este ti mozno pomozem: ked trasie tou hlavou tak aj jej padaju z ust zrniecka? resp. nevyvrhuje zrniecka? ake je to pohlavie? ak samcek a vyvrhuje zrniecka tak je to uplne normal. pretoze samcekovia takto krmia samicky aj ked pri sebe ziadne nemaju.

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1593 od
To, že je počas preperovania plachejšia, je normálne.
Treba sa jej vtedy iba viac venovať a znovu skrotne.
Ale to trasenie hlavičky určite nie je normálne.
Podľa mňa to spôsobil ten náraz do hlavy. Buď prekonala otras mozgu, alebo má niečo s krčnou chrbticou.
Vyhľadaj veterinára, kým nie je neskoro.
Tomulino asi myslel pohyb hlavou, ako keby andulka niečo vyvrhovala. Tento pohyb je u nich úplne normálny. Ale u tvojej andulky ide podľa mňa o iné pohyby hlavičkou.
Držím palce.
Ani mne nešlo to video otvoriť.

• okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1596 od
Zrejme som odhalila pôvod ochorenia. Môj otec je holubár, takže je možné, že na moju andulku sa cez neho prenieslo nervové ochorenie holubov. Názov si už presne nepamätám, ale u holubov sa prejavuje hnačkou (to moja andulka zatiaľ nemá), triaškou, svalovou slabosťou, stratou rovnováhy a z toho vyplývajúcej neschopnosti lietať.

Proti tomuto ochoreniu nie je liečba. Odporúča sa podávať B-komplex a Celaskon (čo už činím). Holuby sa proti chorobe očkujú.

Choroba sa u nich prejavuje trasením hlavy, stratou orientácie, narážaním do stien pri lete. Tieto príznaky má aj moja andulka. Podľa otcových slov sa choroba končí obyčajne úhynom vtáka. Ale závisí to vraj od okolností.

Som si istá, že moja andulka trpí práve týmto ochorením, hoci zatiaľ nemá hnačky a je inak čulá a správa sa dosť veselo. Teda na to, že má takú triašku hlavy. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Ale vyzerá to na ochorenie nervov.

• okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1597 od
Nie, semiačka nevyvrhuje. Stravu prijíma normálne, tak často ako pred ochorením, čo mi dáva nádej na zlepšenie momentálneho stavu.

Zatiaľ nevieme presne určiť, aké je to pohlavie. Ešte je to mladý vtáčik a pri mojej druhej andulke sa znaky poriadne vyfarbili až po preperení. Vyzerá to byť ale samička. Najskôr sme si mysleli, že to bude samček, preto dostal meno Kvído. Totiž mám ho priamo z hniezda a žrať sa učil u mňa v izbe. ;) Mám aj zopár fotiek:
www.parrotclub.sk/forumfull/usergallery.php?showgal=2558

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 10 rokmi 10 mesiacmi #1600 od
Pri vkladaní fotiek na parrot nesmieš v ich popisoch a názvoch písať s diakritikou. Fotky ti potom nezobrazí, máš pri nich iba krížiky. Rada by som ti povedala, či máš samčeka alebo samičku. Pošli mi fotky, ak chceš, rovno na e-mail, ktorý je uvedený hore v menu, alebo vlož nejakú fotku priamo sem (rozmery max. 500*500), dobre? :)
Čo sa týka toho ochorenia, je to možné. Pýtala som sa známeho (vyučený veterinár), že tieto choroby holubov sú prenosné cca na všetky druhý vtákov, teda aj na andulky. Ak doma chováte holuby, ďalšiu andulku by som ti chovať už ale neodporúčala.
Držím palce, aby to nebolo vážne. Ak by sa jej stav zhoršoval, daj ju utratiť, nenechaj ju trápiť sa, dobre?

Čas vytvorenia stránky: 0.072 sekúnd
Andulka 2005 - 2017. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovala firma holdysoftware.sk