Topic-icon depresia a strach u andulky

• -ov Avatar Topic Author
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5693 od
vytvorená téma: depresia a strach u andulky
Dostali sme v zverochove do daru-opatery velmi choreho mladeho anduliaka. Predavac povedal, ze ochorel odkedy sa predali posledne vtaky, ostal sam a deti mu buchali na klietku a plasili ho. Priznaky v obchode mal: silny tras, strach, bol uplne schuleny, matny, apaticky, nozicku daval pred seba ako na obranu. Po prevoze domov sme ho do novej klietky doslova preklopili. Den lezal ako handicka na dne klietky bez znamok zaujmu, len pri pohybe pri klietke sa plasil a posuval sa zobakom, kridlami, prevalovanim sa po dne klietky. Dala som mu potravu, biely piesok, sepiovu kost, vodu okolo neho do kruhu, aby to mal co najblizsie. Vsimli sme si, ze ma silnu zelenu hnacku, vypadane perie dole na brusku a zapalene okolo ritky, tak sme mu to poriadne poumyvali teplou vodou. V ten den az vecer zozral len par zrniecok. Druhy den opat: par x za den umyvanie peria, osusenie, zranie a vsetko az k zobaku. Prestal nas pri starostlivosti stipat a nechal sa osetrovat. Pohybovat sa uz zacal lepsie, pomocou zobaka sa pritiahol kam chcel. Zral uz 2x za ten den. Vsimli sme si, ze ma uplne ochrnute nohy a ani kridla nie su nic moc. Lavu nozku mal stale vystretu, pravu stale krcovito uzavretu. Po cely cas odkedy sme ho doniesli sme sa mu stale prihovarali, brali ho k sebe, hladkali ho... Extremne sa pri tom triasol a bal, no pritom sa obcas po osmeleni k nam aj pritulil, upokojil. Aby nebol na dne klietky, vyrobili sme mu 10cm siroke bidielko z preglejky a na nom lezal a pozeral na nas. na pocudovanie reagoval na pocitacove hry, po asi 4 dnoch prvy krat pipol pri jednej \"strielacke\" :), dovtedy mlcal. Teraz po tyzdni uz zere za troch :), stoji pekne vzpriamene, perie uz ma aj lesk, ritka sa mu zahojila, hnacky ustupili a ma normalnu stolicu, pipa a skrierka hlavne pri sledovani pocitacovych hier a zvukoch mimo izby v ktorej je. No nadalej pretrvava silny stres a depresia. Snazime sa mu urobit \"klan\" z nasej rodiny, no jeho najcastejsim utekom je uplrk k zrkadieku a tuli sa o obraz v nom. Chytat a prekladat ho musime stale, nedokaze este dobre lietat, k bidielku sa snazi dostat pomocou zobaka a noh splhanim. Zranie sme mu dali uz do klasickej polohy na bokoch klietky, vykladame ho tam, je uz culy, upozornuje na zvuky v byte, spava aj 3-5 x cez den vzdy tak po 1-3 hodinach aktivity. Druhu andulku ku nemu kupovat nechceme, aby ho nebila, pretoze sme poculi, ze andulky su sice aj starostlive, ale aj moc bitkarske a az sikanujuce k slabsiemu, ci starsiemu jedincovi.
Budeme mu stacit my a postupne ho to prejde?
Nerozmazname ho? Aby sme zasa prilisnou pozornostou neurobili z neho zavislaka na ludskej pritomnosti. Ked je sam strasne skrieka, az kym neprideme k nemu a neprihovorime sa mu, vtedy sa upokoji. Ked sa venujeme niecomu inemu, opat silno skrieka, ked sa mu prihovorime, upokoji sa.
Problem je aj pocitac. Uz teraz je zavisly na pocitaci :), vyzaduje si rano zapnutie silnym pipanim, ked ho zapneme tak sa posadi k mriezke a pozera a pipa na zvuky. Oblubil si 2 hry. Je schopny ich sledovat az kym nezaspi od unavy oprety o pletivo.

Please Prihlásiť or Chcete se zaregistrovať? to join the conversation.

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5694 od
zodpovedaná téma: Re:depresia a strach u andulky
No teda, také niečo som ešte nevidela...To vážnemal ochrnuté nožičky a teraz sa mu vyliečili? A krídlami nehýbe? :huh: Neviem, čo na to povedia ostatní, ale mne sa zdá, že by si mu mohla kúpiť parťáka;) My sme tiež raz mali anduliaka samého a tak strašne si na nás zvykol, proste bol na nás závislý, ale neviem...počkaj na ostatných:)

• -ov Avatar Topic Author
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5697 od
Povedala by som, ze to s tymi nozickami bolo asi z toho, ze bol strasne zoslabnuty z hnaciek a nejakej choroby. Ale vobec sa do toho nevyznam. Mozno je stale chory, len zosilnel. Aj teraz sice uz je pekne vzpriameny a smely, no stale spinka cez den, nozicky si obcas zdvyha ako bocia, aby stal len na jednej akoby ho boleli. Dalsi uspech v liecbe je, ze uz pred nami obcas zere, predtym prestal a pozoroval nas, ked sme sa na neho otocili. A uz aj spinka pred nami, sice otoceny tak aby nas videl, drieme a kuka co robime. Nechavame ho vylietat po byte, lieta pekne, ale nevie si sadnut na veci, casto to minie a padne popri nabytku na zem, no ked sa mu podari sadnut si na nabytok, tak je tam ako v prirode, cisti sa, skrieka, robi bordel :).
Skoda, ze veterinar tak vela stoji, hlavne tu v Bratislave. Ist za nim so skreckom, andulkou, ci zebrickou je niekolko krat drahsie ako cena nasho milacika.

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5723 od
Klobúk dole, blahoželám. :) Normálne by som neverila, že sa tá andulka z toho dokáže dostať. Ale... Moja rada znie KUPIŤ MU PARŤÁKA a to čím skôr. To, že sa andulky medzi sebou bijú je hlúposť. Stáva sa to iba zriedka a aj to len za určitých okolností. A býva to najčastejšie pri pároch, čiže navrhujem kúpiť mu parťáka rovnakého pohlavia a nevidím v tom problém. Určite bude šťastnejší. Je potrebné si uvedomiť, že v chovprodukte bol v klietke s viacerými andulkami, odrazu zostal sám, vystresovaný vonkajším prostredím. Teraz je síce v super rodine, kde sa o neho starajú s veľkou láskou, andulčieho kamaráta mu však nahradiť nedokážete. Verím, že túžba mať šťastnú andulku bude u vás doma silnejšia ako túžba mať krotkú andulku, naviazanú na človeka, ktorá bude vykrikovať za vrabcami vonku a za zvukmi z počítača, volajúc niekoho zo svojho druhu. Viem o čom hovorím.

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5775 od
kúp mu kamoša ;)

• -ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #5780 od
Ja by som mu v kazdom pripade kamosa kupila, uz len kvoli tomu ako s atuli k zrkadielku, bude urcite rad...Druha andulka sa o neho mozno bude s laskou starat :kiss:
Inak je to neuveritelne , ze ste ho tak dali do kopy :))
A zrkadlo potom vyhod...Blbne vtaka...

Čas vytvorenia stránky: 0.071 sekúnd
Andulka 2005 - 2017. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovala firma holdysoftware.sk