Topic-icon veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka

• juicy
  • juicy-ov Avatar Topic Author
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 8 mesiacmi #7334 od juicy
juicy vytvorená téma: veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
čaute!
Doma mám dve andulky, zelenú Green a bielu White. Green má asi zlomenú nožičku, lebo s ňou takmer vôbec nehýbe a nepoužíva ju. Mám s tým ísť k veterinárovi? Dá sa to nejako napraviť, alebo treba počkať, či sa jej to zahojí? Veľmi sa o ňu bojím, ale predsa veterinár jej to nedá do dlahy alebo čo... neviem či sa s tým dá niečo robiť. A tá istá andulka - Green má pravdepodobne hnačku... Je to vážne? Má také zelenkavé výkaly... možno je to z tej jednotvárnej stravy, každý deň majú to isté - proso, trávu natrhanú z dvora a čerstvú vodu. skúšali sme im dávať aj také veci ako vajíčka natvrdo, jablká a hrozná, lenže oni sa toho ani nedotkli... Mám preto vylúčiť tú zelenú stravu - myslím trávu? čo jej mám dať? čo mám robiť?
A andulka White má prerastený zobáčik. Môžem jej to odstrihnúť aj sama, keď presne viem kde, alebo to musí urobiť veterinár? Napríklad pazúriky somstrihávala sama, ale či môžem aj zobáčik...

Vopred ďakujem za odpovede, veľmi sa o tie andulky bojím. Majú okolo 3 rokov.

Please Prihlásiť or Chcete se zaregistrovať? to join the conversation.

• 191pali191
  • 191pali191-ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 8 mesiacmi #7336 od 191pali191
191pali191 zodpovedaná téma: Re:veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
no moj nazor je taky ze ak ma ta tvoja andulka zlomeninu tak urcite treba ist k veterinarovy a on uz bude mudrejsi...a tie zelene vykali su urcite od tej travy...no a o tom zobaciku ti neviem poradit... zelam vela stastia

• tomas252
  • tomas252-ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 8 mesiacmi #7338 od tomas252
tomas252 zodpovedaná téma: Re:veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
trávu by som podával tak max 3-krát týždenne, zlomenina- neviem to sa mi ešte nikdy nestalo ale ak ti prijíma potravu tak by sa jej to mohlo aj samo zahojiť ale veterinár je asi naj
to že nechce napr. jablko a iné... vzal som im proso, a keď nemali čo do zobáčika tak si dali aj jablko, ale netyranizovať hladovkou !

• didusa
  • didusa-ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 7 mesiacmi #7343 od didusa
didusa zodpovedaná téma: Re:veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
moje prve dva nazory su rovnake
a ten zobacik - NESTRIHAT. ani pazuriky sa nemaju strihat
amazonia.cz/informace.php?eid=25

• juicy
  • juicy-ov Avatar Topic Author
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 6 mesiacmi #7377 od juicy
juicy zodpovedaná téma: Re:veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
Tá andulka White je už na tom lepšie, obrúsila si zobáčik na sépiovej kosti. Ale pazúriky má stále veľmi dlhé.

Ale čo mám robiť s Green? Tá zlomená nožička alebo čo, tá čo nepoužíva... vyhrýzla si z nej všetky pazúriky, na bidielkach z nich bolo veľa krvi... a vážnejšie je asi to, že má pravdepodobne nádor - na análnom otvore a stále má okolo neho niečo zaschnuté zeleno-biele. Inak andulky mám vonku vo voliére, cez zimu však bývajú vnútri v klietke a okrem nich sú tam aj 3 korely, takže klietka im v zime len-len stačí. Ale bola najväčšia, akú mali v predajni.

Našla som si toto info, autorka článku je Jansa:

Hnačka
Ľudovo povedané: \"Nie je hnačka ako hnačka.\" Toto pomerne časté ochorenie anduliek môže a nemusí znamenať, že ide o ochorenie. Hnačka, ktorá sa u andulky vyskytne v období podávania zelenej stravy a po jej vysadení prestane, je bežná. Vtedy je potrebné podávanie zelenej stravy dočasne obmedziť a zredukovať. Hnačka, ktorá však pretrváva, andulka začne byť apatická, ospalá, stráca na váhe už signalizuje, že ide o niečo vážnejšie. Môže ísť o zápal čriev, prípadne iné ochorenie vnútorných orgánov (cukrovka, choré obličky...). Andulka vtedy väčšinou ochabnuto posedáva na bidielku, prípadne na dne klietky. Má hnačku a od riedkeho trusu má zalepený análny otvor. V tomto prípadne je návšteva veterinára nevyhnutná. Andulke dovtedy očistite znečistené perie vlažnou vodou, prípadne ich odstrihnutím, podávame jej ľahko stráviteľnú stravu, vtáčie karbo uhlie a vlažný čierny čaj.

\"Nádory
Žiaľ, aj andulky môže postihnúť toto ochorenie. A nie je zriedkavé. Raz za život postihnú asi tretinu jedincov. Liečenie závisí čiastočne od miesta, kde sa nádor nachádza, ale aj od miery jeho zhubnosti.

Nezhubné (benígne) tukové nádory - lipómy sa vyskytujú najčastejšie pri andulkách chovaných v domácnostiach. Ak ste andulke nahmatali nejakú zdureninu a máte podozrenie na toto ochorenie, poraďte sa s veterinárom, aby mohol zavčasu urobiť potrebný chirurgický zákrok. Po operácii sa môžu nádory, najmä lipómy objaviť znovu. Liečená andulka však môže žiť po operácii ešte veľa rokov. Ťažšie sa diagnostikujú vnútorné nádory, hlavne v počiatočnom štádiu. Postihnutá andulka chudne a jej aktivita sa znižuje. V konečnom štádiu ochorenia, najmä pri postihnutí obličiek prestáva chorá andulka chodiť, pretože nádor tlačí na nervy ovládajúce končatiny. V tomto prípadne nám neostáva nič iné, ako dať andulku humánne usmrtiť.\"

Green sa inak snaží, bojoje a snaží sa lietať. Ale nádor na análnom otvore je podlľa mňa dosť veľký, dúfam, že jej nebráni pri vylučovaní, ale veľmi sa o ňubojím. Ale čo s tým? Čo stým urobí veterinár? Dá sa to nejak operovať - nolenže kde? Neviem ako prebieha operácia, aké je riziko operácie, či sa to oplatí a kde v okolí Nitry zohnať dobrého veterinára, ktorý vie čo s nádormi a má potrebné prístroje A čo ak je to len nezhubný nádor, je vtedy potrebná operácia? Ako mám vlastne zistiť, či je alebo nie je zhubný?

A keďže nezhubné nádory vznikajú pri andulkách chovaných v domácnostiach, môžem za takú považovať aj Green, ktorá väčšinu roka strávi v klietke (2. polovicu jesene, zimu, prvú polovicu jari)

Prosím nenechajte sa odradiť tým, aký je článok dlhý, pomôžte.

• didusa
  • didusa-ov Avatar
  • okoloidúci
  • okoloidúci
pred 7 rokmi 6 mesiacmi #7378 od didusa
didusa zodpovedaná téma: Re:veľmi prerastený zobáčik, zlomená noha + možno hnačka
hmmm veterinara by som urcite vyhladala, najlepsie nejakeho specialneho na papagaje.
tu je nejaky zoznam normalnych ambulancii: www.zzz.sk/?page=veterinari
najlepsie mi pripadaju v nitre tie dve prve - ako jedine uvadzaju aj exoticke vtactvo. potom este tato uvadza exoticke vtactvo: www.veterinarnaklinikanitra.sk/
niektore ta odkazu na ich stranky tak si ich vyskusaj pozriet a zistit ci sa tiez zaoberaju exotickym vtactvom

Čas vytvorenia stránky: 0.182 sekúnd
Andulka 2005 - 2017. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovala firma holdysoftware.sk