Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :

Jednou z príčin porúch dýchania môže byť upchatie nozdier spôsobené buď infekciou alebo pri mladých andulkách zaschnutím krmivovej zmesi na konci zobáka.

Dlhotrvajúca slabšia nákaza môže spôsobiť zväčšenie jednej z nozdier. Nemusí ísť o vážnu poruchu, no nedoliečením môže znova prepuknúť prenesením andulky do iného prostredia. Príznaky môžu byť nenápadné, napr. sústavný výtok z jednej nozdry, kde sa infekcia môže rozšíriť. V tomto prípade je potrebné vyhľadať veterinára.

Často som sa dočítala, že majitelia rôzne zdravotne postihnutých anduliek čakali, že príznaky časom prejdú. Budem sa pri ostatných chorobách opakovať, že je potrebné vo väčšine prípadoch vyhľadať veterinára, ale prax je taká, že mnohé nie veľmi vážne vyzerajúce príznaky boli bez rýchleho ošetrenia veterinárom zanedbané a prerástli do takých fáz, že sa už andulkám nedalo pomôcť. U takto malých papagájov ako sú andulky platí jedno pravidlo: "Nič netreba odkladať, pri neustupujúcich a zhoršujúcich sa príznakoch ochorenia je potrebné čo najskôr vyhľadať veterinára".

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

TPL_BACKTOTOP