Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :

Prerastené pazúriky sú jednou z príčin, prečo sa andulka o niečo zachytí a zraní sa. Preto je potrebné ich zastrihávať. Ak si na to netrúfate, obráťte sa radšej na veterinára. Tento zákrok je pomerne jednoduchý a bezpečný, len je potrebné dávať pozor, aby sa pri zastrihávaní nepoškodil krvný kanálik na pazúriku.

Chyťte andulku do ruky, upokojte ju a na pazúriku (najlepšie proti svetlu alebo žiarovke) nájdite krvný kanálik, ktorý vybieha pomerne ďaleko k jeho koncu. Je to viditeľný tenký ružovkastý pásik na svetlom pazúriku. Prerastený konček pazúrika v bezpečnej vzdialenosti od kanálika odštiknite ostrými klieštikmi, nikdy nie nožnicami, pretože by ste mohli pazúrik poškodiť zlomením, prípadne rozdrvením. Niekedy sa však stane, že aj pri najväčšej opatrnosti do krvného kanálika zastrihnete. Ranka zvykne vtedy pomerne silno a rýchlo krvácať a bolieť.

Postihnuté miesto je potrebné očistiť dezinfekčným roztokom a krvácanie zastaviť priložením tampóna. Aby ste predišli prerastaniu pazúrov, je potrebné mať vo voliére, či v klietke dostatočné množstvo konárov, na ktorých si andulky pazúriky obrúsia. V obchodoch je možné dostať aj cementové bydlá, ktoré môžu taktiež pomôcť k obrusovaniu pazúrov alebo zobákov anduliek. Strihanie odporúčam urobiť čo najrýchlejšie, aby sa andulka nestresovala držaním v rukách.

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

TPL_BACKTOTOP