Keď ma požiadali, aby som napísal o biochémii alebo anatómii andulky, myslel som si, že skombinujem oboje do jediného článku s diskusiou o chemických zmenách, ktoré sa vyskytujú v krvi samičiek anduliek približne desať dní, ktoré uplynú medzi umiestnením búdok a znesením prvého vajíčka, atomické zmeny v kostre, ktoré sprevádzajú i k zmenám v krvi. Zmeny krvi a v kostiach samičky súvisia s procesom kladenia vajec. Samičky dobrej veľkosti váži asi 50 gramov a počas týždňa pred znesením prvého vajíčka priberie približne 10 gramov.Jej hmotnosť sa zvýši o 20%. Táto dodatočná hmotnosť je spôsobená niekoľkými faktormi. Zväčšenie veľkosti vaječníkov a vajcovodov, zvýšenie objemu krvi, zvýšené ukladanie tuku a k novotvorbe kostí. To všetko súvisí so zvýšením veľkosti vaječníkov, stimuláciou gonadotropnými hormónmi prednej hypofýzy. Sekrécia estrogén do krvi a zmeny (ktoré som tu uviedol) sú z veľkej časti spôsobené estrogénom.
Konzistencia vaječného žĺtka
Vaječný žĺtok sa skladá približne z polovice z vody a z polovice tuhých látok. Polovica je bielkovinová. Žĺtkové tuky a bielkoviny sa vytvárajú v pečeni samičky andulky a do vaječníkov sú transportované krvou. Vajíčka keď sú už zrelé, sú vyliate do telovej dutiny a pohltené lievikom vajcovodu. Vajíčka dozrievajú postupne a vylievajú sa intervaloch 48 hodín. Netreba sa čudovať, že sa tým zvyšuje množstvo tuku a bielkovín v krvi samičky andulky. Po znesení posledného vajíčka množstvo tuk a bielkoviny postupne klesajú, až kým sa nedosiahnu nemnožiacej úrovne. Tuk a bielkoviny nie sú jedinou zložkou v krvi, ktoré sa vytvárajú počas obdobia pred znáškou a samotnou znáškou. Vápnik, fosfor, vitamín A a koncentrácie riboflavínu v krvi sa tiež zvyšujú a môže sa stať, že sa zvýšia aj hladiny iných vitamínov. Tento proces v krvi samičky zabezpečí vo vajíčku dostatočné množstvo vitamínov a minerálov. Vo vajci, ktorý je bohatý na vápnik, stále nie je dostatok vápnika na to, aby poskytoval dostatok vápnika na kalcifikáciu kostry mláďatka. Približne 80 % vápnika obsiahnutých v kostiach kuriatka pri vyliahnutí pochádza zo škrupiny vajíčka počas inkubačnej doby.
Distribúcia vápnika
Zmeny, ku ktorým dochádza v kostre samičky andulky počas obdobia pred znáškou, súvisia so zabezpečením vápnika pre kalcifikácia škrupiny vajíčka (škrupina je zložená takmer výlučne z uhličitanu vápenatého). Počas tohto obdobia úplne nový systém sekundárnych kostí je uložený v dreňových dutinách väčšiny kostí kostry. Táto nová kosť u niektorých takmer vypĺňa dreňovú dutinu. Dreňová kosť má formu jemných prepletených spicules ktoré vyrastajú z vnútorného povrchu dreňovej dutiny. Medzery medzi spicules sú obsadené krvnými cievami a tkanivom červenej drene. Charakteristické zmeny sa vyskytujú v modulárnej kosti počas procesu kalcifikácia škrupiny vajec. Krátko po vstupe vajíčka do škrupinovej žľazy nastáva rýchla deštrukcia kostí a pretrváva počas celého obdobia tvorby škrupiny (približne 24 hodín). Po znesení vajíčka nastáva fáza tvorby kosti vedie k tvorbe kostí a vápnik potrebný na kalcifikáciu tejto kosti a pochádza z potravy kde sa vápnik absorbuje z čriev za predpokladu, že samička dostane dostatok sépiovej kosti, alebo iného zdroja vápnika. Počas fázy deštrukcie kostí samičky sa vápnik a fosfor uvoľňujú do krvi a vápnik sa ukladá na škrupine vajíčka a fosfor sa z veľkej časti vylučuje močom.
Cyklické zmeny
Tieto cyklické zmeny v deštrukcie kostí, po ktorých nasleduje tvorba kosti, pokračujte, kým sa nevráti dreňová dutina do pokojového stavu. Tvorba dreňovej kosti je pod vplyvom estrogénu, alebo aj hormónov. Stimul zodpovedný za spustenie fázy deštrukcie kosti nie je s určitosťou známy, ale pokojne to môže byť prištítná žľaza. Chovateľ má nad nimi malú, alebo žiadnu kontrolu. Jediné, čo môžete, ako chovateľ urobiť, je uistiť sa, že vtáky sú naozaj fit pred párením, kŕmiť vtáky s kompletnou stravou a zvyšok nechajte na prírodu.