Dňa 7.7. 2020 som si v internetovom obchode zakúpila vtáčiu klietku (Júlia 3). Po zakúpení andulky nás však čakala nepríjemná skúsenosť. Andulka nám v priebehu dvoch týždňov uhynula. Jej stav sa zo dňa na deň očividne zhoršoval. Nedokázali sme pochopiť, prečo sa tak deje. Keďže som sa dávnejšie o vtáčiky starala a dožili sa krásneho veku (13 rokov), nedokázala som si uhynutie vysvetliť. Uzavreli sme to tak, že zrejme nejaká vrodená vada.

Zakúpili sme si druhú andulku, no videli sme, že aj s ňou sa začalo niečo diať. Keď bolo zrejmé, že sa jej stav rázne zhoršil, začali sme pátrať po príčine. Obvolali sme veteriny, obehala som všetky, ktoré sú u nás v meste, vtáčika som nosila všade na pleci, ani sa nechcel pohnúť odo mňa. Boli to veľmi smutné dni. Všetci ma však odmietali, lebo nie sú odborníci na vtáčiky, ale bežní veterinárni lekári. Keďže som kdesi na anglických stránkach vygooglila, že zinok je pre andulky toxický, pýtala som sa konkrétne na to, či nemôže byť problém pozinkovaná klietka. Na to zväčša reagovali, že o tom nikdy nepočuli a že asi netreba veriť všetkému, čo je na webe. Lekár povedal, že zrejme som ho vyhladovala, čo ma fakt na smrť vydesilo, lebo sme mu núkali možné aj nemožné a ešte sme mu dávali aj rozomletú slnečnicu s jabĺčkom, za ktorou sa šiel zblázniť. Následne sme sa to isté pýtali v chovproduktoch a tam ostali prekvapení tiež, že to ešte nikdy nepočuli a že majú najčastejšie práve pozinkované klietky (nešlo o chovprodukty s celoslovenskou sieťou).

Exotické vtáky však nevyšetruje bežný lekár, musí to byť špecialista s odborným zameraním. Už to začínalo vyzerať zle a stav sa zhoršoval. Našli sme veterinárnu kliniku, kde pracuje aj odborník a špecialista na exotické vtáctvo. Doktorka vyhodnotila situáciu tak, že vtáčik je pravdepodobne priotrávený zinkom z klietky, ale že ak mu odoberie krv, tak to nemusí prežiť, lebo je veľmi oslabený. Potvrdila, že zinok je pre andulky veľmi toxický. Odporučila nám vymeniť klietku, čo sme urobili, ale už bolo neskoro a vtáčik nám na druhý deň uhynul. Pretože sme potrebovali zistiť dôvod jeho úmrtia, aby sme sa utvrdili v tom, či je na príčine zakúpená TOXICKÁ pozinkovaná klietka, rozhodli sme sa zaniesť vtáčika na pitvu. Výsledky pitvy potvrdili intoxikáciu zinkom – v pečeni andulky bolo namerané 115,10 mg/kg zinku, pričom v pečeni zdravých papagájov bývajú koncentrácie zinku okolo 22mg/kg. Zdôrazňujem, že vtáčik klietku nijako neobžúval a neolupoval.

Prosím Vás, šírte túto informáciu, kde sa dá, dávajte si pozor aj na hračky či hojdačky pre vtáčiky!!! Na takmer žiadnej nie je napísané, aký kov je použitý, či je to nastriekané, galvanizované... Posunuli sme prípad aj Slovenskej obchodnej inšpekcii tak dúfam, že sa to pohne a že sa takéto veci budú prísnejšie kontrolovať. Je nemysliteľné, aby sa vyrábalo niečo tak závadné, v čom má zvieratko bývať... Pripájam aj sken pitvy. Buďte opatrní. My sme si túto nehoráznosť poriadne odplakali aj so všetkými deťmi... Snáď ešte na záver perlička... Keď som si ju dala opätovne vyhľadať, aby som zistila, kde všade je niečo podobné v predaji, našla som tú istú klietku predávanú ako pochrómovanú. Je mi to zaťažko uveriť, pretože bola v rovnakej cene, tak neviem. Nedokážem to posúdiť z obrázkov, ale dôveru k tomu nemám žiadnu. Myslím, že to stojí aspoň za upozornenie. Každopádne aj do chrómu sa pridáva dosť zinku. Nechávam na zváženie, nie som odborník. Pani doktorka ma ešte upozorňovala aj na lacné ponatierané klietky, ktoré sa olupujú a sú rovnako nebezpečné.

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top