Strihanie krídel u andulky sa môže zdať skľučujúce, ale nie je to nič nesplniteľné. Táto činnosť si určite vyžaduje trpezlivosť a prax, aby ste to dobre zvládli. V nesprávnych rukách môže byť pristrihnutie krídel riskantné a môže viesť k tomu, že andulke privodíte zranenie (môže viesť ku krvácaniu z peria). Ale ak si myslíte, že máte pevnú ruku a ste dobrí v dodržiavaní pravidiel, mali by ste byť schopní minimalizovať akékoľvek nebezpečenstvo a robiť v tomto dobrú a pre andulku prospešnú prácu.

Ako pristrihnúť andulke krídla

Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel sa môžete naučiť bezpečne pristrihnúť krídla bez toho, aby ste museli navštevovať veterinára a platiť mu za to. Ak máte pocit, že úlohu dokážete s istotou zrealizovať sami, riaďte sa nasledovnými pokynmi.

Predtým, ako začnete strihať krídla svojej andulky, zaobstarajte si súpravu prvej pomoci pre vtáky. V prípade nepredvídaných udalostí vám to môže pomôcť. Vyberte kľudné miesto pre andulku. Výberom takéhoto miesta vám pomôžete udržať vášho domáceho maznáčika počas procesu strihania čo najpokojnejším. Pokúste sa vybrať miesto ďaleko od vašej vtáčej klietky, mimo akýchkoľvek rušivých vplyvov vašej domácnosti. Ak andulke zabezpečíte tiché a pokojné miesto (napríklad kúpeľňa), bude menej pravdepodobné, že bude skákať, alebo s vami bojovať pri strihaní. Pripútajte andulku napríklad uterákom a umiestnite ho do pohodlnej, ale bezpečnej polohy, aby ste si mohli prezrieť krídla a zastrihnúť potrebné perie bez obáv, že vás andulka začne hrýzť, alebo začne škrabať, pričom sa minimalizuje riziko, že andulka bude môcť skákať, alebo krútiť sa. Vďaka tomu je proces strihania krídel oveľa bezpečnejší pre "obe strany".Pristrihnite iba primárne letkové pierka. Začnite tým, že budete strihať "striedmo" a uvidíte, ako andulka s takýmto "strihom" bude lietať. Ak stále dobre lieta, strihajte perie jedno po druhom, kým nedosiahnete ideálny výsledok, ktorý hľadáte. Ak odstrihnete priveľa, môže sa sťať, že andulka začne zo vzduchu padať na zem ako "bomba". A to je zlé. Perie zastrihnite v strede ich dĺžky (nie vyššie). Pri strihaní peria sa uistite, že používate ostré nožnice a vyhnite sa strihaniu do driekov peria, ktoré majú tmavú farbu. Tmavé pierko označuje krvavé pierko.

Keď skončíte andulku, umiestnite späť do klietky a nechajte ju niekoľko hodín odpočívať. Ostrihanie krídel môže byť pre niektoré andulky veľmi stresujúce, takže je nevyhnutné, aby mala čas na relaxáciu a načerpanie síl.Krídla andulky môžete pristrihnúť kedykoľvek, keď uvidíte, ako sa andulka vracia do plného letu . Vo všeobecnosti k tomu dochádza na primárnom letovom perí každých 6 mesiacov až 1 roka, keď staré perie vybledne a pribudne nové.

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top