Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :

Ostrihanie pazúrikov je pre majiteľa anduliek nevyhnutnou aktivitou v chove. Občasné rýchle zastrihnutie môže pomôcť predísť poraneniu nôh v dôsledku zarastania pazúrikov.Ak chcete ostrihať "nechty" svojej andulky bez toho, aby ste jej spôsobili zranenie, je dôležité mať na pamäti nasledovné:

Pripravte si prášok (na zastavenie krvácania - tzv. zásyp - ak ho nemáte, postačí napríklad kukuričný škrob), pretože sa nemusíte ozaj vyhnúť zastrihnutím "do živého". Zabaľte andulku napríklad do uteráka (utierky). Zastrihnite iba špičku nechtu. Pracujte rýchlo, ale opatrne. Ak chcete znížiť stres pre seba a andulky, pracujte rýchlo , ale s citom. Nezabudnite sa s andulkou potichu porozprávať a tým odviesť jej pozornosť od strihania pazúrov. Váš vták bude pravdepodobne vystrašený a dezorientovaný a váš hlas ho môže upokojovať. Po strihaní nezabudnite andulku za to "že to statočne vydržala" odmeniť nejakou "mňamkou".

Časom a vašim úsilím by si mala vaša andulka "zvyknúť" na tento úkon, čo by pre ňu mohlo byť v budúcnosti menej stresujúce a prešlo by to na rutinnú procedúru starostlivosti o jej zdravie.

Ako poznáme, že andulka potrebuje ostrihať pazúriky?

Mnohí chovatelia anduliek asi súhlasia s tým, že ostrihať andulke "nechty" nie je práve najjednoduchšia úloha. Z času na čas je to však potrebné, aby sa zachovalo jej dobré zdravie.Frekvencia, s akou budete musieť strihať, sa líši v závislosti od zdravia a prostredia, v ktorom sa nechty opotrebúvajú. Ak ste si nie istí, či vaša andulka skutočne potrebuje ostrihať nechty, existuje niekoľko kľúčových znakov, ktoré by ste mali hľadať a ktoré vám môžu pomôcť určiť dobu, kedy je ten správny čas - ostrihať pazúriky andulky.

Nadmerná dĺžka nechtov

Jedným z najzreteľnejších znakov, je že je potrebné "nechty" ostrihať je ich nadmerná dĺžka. Naštudujte si (alebo požiadajte vášho veterinára, aby vám s tým pomohol) anatómiu andulky. Tak t sa dozviete, ako posúdiť, či vaša andulka potrebuje ostrihať, alebo nie, a tiež si všimnúť, či sa u nej nevyvíjajú nejaké zdravotné problémy.

Zmeny v správaní andulky

Jedným z najväčších náznakov toho, že s nohami vašej andulky nie je niečo v poriadku, je zmena správania. Všimli ste si, že andulka v poslednej dobe uprednostňuje státie len na jednej nohe? Alebo sa v poslednej dobe zdá, že uprednostňuje státie na podlahe klietky pred používaním bidielka? Akákoľvek zmena v spôsobe správania vás môže upozorniť, že nastal čas ostrihať andulke "nechty".

Ťažkosti s nohami

Andulky používajú nohy prakticky na všetko. Na chôdzu, uchopenie potravy, šplhanie, hranie sa s hračkami, držanie sa na bidielku . Takže ak ich nechty nie sú udržiavané v dobrom stave, môže to ovplyvniť veľa ich aspektov života. Ak si všimnete, že jej nechty uviaznu na vašom oblečení, v kúskoch jedla alebo na iných povrchoch, potom je určite čas na strihanie.

Drsné alebo svrabovité škvrny na koži

Ak ste si všimli abnormálne škvrny na koži vášho vtáka, ako je drsná koža alebo chrasty, potom môže byť jedna z týchto príčin, dĺžka pazúrikov andulky. Rovnako ako mnoho iných zvierat, andulky používajú svoje "nechty" na škriabanie sa a zmiernenie svrbenia po celom tele. Ale andulky so zarastenými nechtami sú náchylné na to, aby sa náhodne poškriabali príliš silno a zranili sa. Toto môže spôsobiť krvácanie, alebo odreniny na koži.

Škrabance na vašich rukách

Aj keď je normálne cítiť na svojej dlani pazúriky vašej andulky, keď si sadne na vašu dlaň, nechty by nemali byť také dlhé a ostré, aby ste nemohli držať svojho miláčika bez toho, aby vás vyslovene poškriabal. Rozhodnite sa pre úpravu jej "nechtov", kedykoľvek sa vám to bude zdať nepríjemné, alebo vám andulka zanechá na dlani škrabance.

 

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

TPL_BACKTOTOP