Vtáky sú mimoriadne inteligentné a emocionálne citlivé zvieratá. Z tohto dôvodu sa však domáce zvieratá - najmä vysoko inteligentné druhy, ako sú aj andulky - môžu nudiť, ak nie sú pravidelne zapojené do diania vôkol seba. Aj keď udržať takéto inteligentné tvory neustále "v dianí" sa zdá byť takmer nemožné, najmä ak ste mimo domova.Pripravili sme pre vás niekoľko rád:

Zorganizujte andulke "denný program"

Ak si z každého dňa vyhradíte pár minút na "denný program", môže to poskytnúť vášmu operenému priateľovi obrovskú pozitívnu duševnú stimuláciu. Manipulácia s andulkou často tiež pomáha rozvíjať a udržiavať puto, ktoré máte so svojím miláčikom. Väčšina krotkých anduliek si nielen užíva fyzický kontakt so svojimi majiteľmi, ale každodenná manipulácia s andulkou vám pomôže lepšie sa zoznámiť s jej telom a porozumieť reči jej tela.

Hračky pre andulky

Podobne ako malé deti, aj andulky sa po chvíli začnú nudiť, hrať sa dookola stále s tými istými hračkami. Je jasné, že hračky pre andulky nie je práve lacnou záležitosťou, ale ak vám tie vaše andulky skutočne za to stoja, je nevyhnutné hračky obmienať. Skúste to napríklad výmenou hračiek s inými majiteľmi vo vašom okolí.

Naučte andulku rôznym trikom

Čas, ktorý strávite s andulkou, je čas, ktorý nikdy nevyjde na zmar. Naučíte andulku nejaké triky. Aké? Je to na vás. Skúšajte, robte pokusy, prípadne sa inšpirujte na internete.

Prehrávajte hudbu alebo videá

Andulky sa prirodzene zaujímajú o rôzne zvuk, takže keď opustíte rádio, alebo televíziu, pomôže im to, zaujať ich pozornosť, ak trávia čas v klietkach. Môžete dokonca zaznamenať typy hudby, na ktoré vaša andulka najviac reaguje, alebo si pozrieť niektoré obľúbené piesne o andulkách a vytvoriť si vlastný zoznam skladieb pre svojho opereného priateľa.

Poskytnite príležitosť na hľadanie potravy

Vo voľnej prírode andulky jedia množstvo rôznych druhov ovocia, zeleniny, semien, bobúľ a orechov. Niet preto divu, že sa v zajatí nudia, ak deň čo deň jedia tie isté staré proso a zmes semien. Vo voľnej prírode a trávia veľa času práve hľadaním vhodnej potravy – podporte toto správanie u vás doma s tým, že umiestnite potravu na rôzne miesta v domácnosti a pokúste sa prijať andulku k jej hľadaniu. Umiestnite tieto pochúťky napríklad na papier, ktorý sa dá ľahko zlikvidovať, alebo vymyslite "rôzne hlavolamy", ktoré musí andulka prekonať za potravou - a sledujte, ako to andulka rieši, ako sa k potrave nakoniec dostane – je to pre ňu psychicky veľká odmena.

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top