Nedávno som sa rozprával s kolegom chovateľom, ale papagájov. Snažil sa genetickou mutáciou vrátiť sa k pôvodným farbám papagája - divokej zelenej. Jeho problém je, že je veľmi ťažké nájsť chovateľa s čistou takouto farbou. My chovatelia anduliek, najmä vystavovatelia sme požehnaní aj prekliati v tom, že máme andulky štandardné, nielen v štýle, type, ale hlavne vo farbe. Vo svete papagájov neexistuje až taký chovateľský farebný luxus, ako u nás. U anduliek.
Tento chovateľ splodil mláďatá pochybnej farby. Niektoré majú jasne červenú farbu operenia, niektoré majú ružovkasté operenie v rovnakých oblastiach. Niektoré majú veľkú ružovú škvrnu na hlave, zatiaľ čo iní nemajú žiadnu škvrnu, alebo menšiu škvrnu. Niektoré z jeho mláďat majú červené prsníky, zatiaľ čo by to malo prejaviť pri hrdle. Môj priateľ nemá žiadny referenčný materiál na prácu a potrebuje sa rozhodnúť o správnej farbe na základe historických fotografií, ktoré môže získať. Zdôrazňuje tiež dve veci:
- Chovatelia papagájov: ak nie sú posadnutí očakávanou farbou potomkov, môžu akceptovať malé rozdiely vo farbách a farebných znakoch ak sú chované geneticky správne a môže sa im podariť vyvinúť nové mutácie - farieb z týchto prirodzených variácií farebných prvkov ich rodičov.
- Chovatelia anduliek: ak existuje výrazná zmena farby, vydávajú túto variáciu za chybnú, ktorá podľa chovateľa nezodpovedá norme a andulka je následne vyradená z ďalšieho genetického chovu.
Môj priateľ, i ja s týmto súhlasím Chovatelia, ktorí sa vyslovene venujú genetickej zmene farebnosti svojich vtákov z môjho pohľadu skôr naháňajú peniaze, ako reálnu genetiku chovu. Chcú predať niečo, čo nikto ešte nemá. A v chovnom systéme zostáva minimálne množstvo "čistých vtákov", ktoré nie sú rozdelené pre inú farbu. Skúsenosti chovateľov papagájov s farbami hovoria, že to spôsobuje aj problémy s pomenovaním nových farebných mutácií vtákov. Napríklad - existuje veľa odrôd papagájov so žltou farebnou formou, ktoré sa nazývajú Lutino. Tieto vtáky nie sú ale čisto žlté. Sú recesívnym faktorom. Vtáky, ktoré nemajú v perí žiadny melanín, sú teda buď čisto žlté alebo biele s červeným okom. Prekliatím tohto štandardu je neschopnosť chovateľov "myslieť" a pozerajú sa na vtáka, ktorý má farebnú „chybu“ a myslia si „že to môže byť niečo nové - nová farebná mutácia“. My chovatelia výstavných anduliek sme pri prijímaní nových odrôd obozretní. Nedávno som počul o čiernej farebnej mutácii andulky (čierne krídla). Potrebujeme podporovať šľachtenie a vývoj všetkých nových mutácií, ale musíme byť pri tom opatrní aby sme genetickú chybu vtáka nepovažovali za novú farebnú mutáciu. Budete, vy chovatelia anduliek na to dostatočne otvorení rozpoznať genetickú chybu, alebo novú mutáciu?
Neregulovaný svet papagájov zaznamenal obrovský vývoj v oblasti farebných mutácií. Červená andulka? Ružová andulka? Čierna andulka? Väčšina chovateľských zväzov uznala potrebu podporovať takéto chovateľské aktivity.No, uvidíme čo nám život anduliek v budúcnosti prinesie.