Andulka vlnkovaná

Vzťah baktérie - hostiteľ

Prostredníctvom evolúcie, sú baktérie a teplokrvné zvieratá úzko spojené. A to napríklad pre uzavretý systém v obojstranný prospech. Skúškou a omylu, v priebehu tisícročí, populácie baktérií sa vyvinuli tak, že tie pôvodné sú zviera hostiteľom. Zvierací hostiteľ dostáva výhody pomoci v tráviacom procese, výrobe esenciálnych živín, v ochrane pred inými nežiadúcimi baktériami, pomáhajú pri rovnováhe vody v tele zvieraťa a pomáhajú pri ďalších metabolických procesoch. Baktérie na oplátku dostávajú priaznivé prostredie pre ich rast, neustály prísun živín a základné látky vo forme telesných sekrétov. Pre tento vzťah, existujú bakteriálne populácie ktoré sú pre hostiteľské zviera najpriaznivejšie.

Zmeny

Každý člen tohto vzájomne prospešného vzťahu je hlboko ovplyvnený tým druhým. Keď nastanú určité zmeny v hostiteľovi, zodpovedajúce zmeny sa prejavia v bakteriálnych populáciách v čreve. Môžu sa vyskytnúť bakteriálne zmeny v dôsledku stresu, zmeny stravy, antibiotík terapií a ďalších faktorov. Naopak, zmeny rezidentnej bakteriálnej populácie, sú následné zmeny v aktivite zvieraťa. Patria sem zmeny v schopnosti hostiteľa tráviť potravu a jej schopnosť chrániť sa pred ochorenie čriev. Zvierací hostiteľ potom má problém vrátiť sa do ideálneho vzťahu so svojou normálnou populáciou baktérií. Tam, kde zvieratá nie sú v strese, vhodná strava, nie sú prejedené, nie sú podávané lieky, nedostanú infekciu ani metabolické choroby a žijú v čistom prostredí, nastáva ideálna úroveň črevnej bakteriálnej populácie. A to je správna cesta v udržiavaní tela zvieraťa na pomerne stabilnom základe.

Nerovnováha

Podmienky opísané vyššie však nezapadajú do prostredia, v ktorom sa nachádza mnoho vtákov. Aj v najlepších voliérach, pod tými najlepšími chovateľmi a ich strostlivosťou ,sú vtáky sú vystavené rôznym stresom. To znamená, že narušenie normálnej rovnováhy črevných baktérií sa môže stať bežnou udalosťou. Ak sa neudrží ideálny stav, využitie živín nie je optimálne, odolnosť voči škodcom organizmu je znížená.

Čo je to probiotikum?

Baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v čreve zdravých nestresovaných zvierat môže byť kultivované a pred pripravené ako "liek". V tejto forme sa nazývajú probiotiká. Probiotikum - koncepcia zahŕňa tzv. opätovné zavedenie "dobrých" baktérií do zvieraťa. Mnohé štúdie v mnohých krajinách ukázali, že väčšina probiotických produktov pozostáva z prirodzene sa vyskytujúcich živých kultúr špecifických kmeňov Lactobacillus a Streptokok (Enterococcus).

Obnovenie rovnováhy

Akonáhle sa zistilo, že určité živé baktérie pre zvieratá majú potenciál vyvolať priaznivé účinky za určitých podmienok a okolnosti, t.j. keď normálna bakteriálna rovnováha bola narušená, podanie týchto organizmov z laboratória do zvieraťa sa stalo ďalšou prekážkou. Farmaceutické spoločnosti tento problém už zdárne vyriešili. No použitie "umelo vyrobených" probiotík ubúda. U vtákov existujú gélové prípravky z probiotikami na individuálne dávkovanie a tiež vo vode rozpustné prášky na ošetrenie celého kŕdľa. Tie poskytujú vybrané prospešné živé baktérie s vynikajúcou stabilitou pri ochrane pred extrémnym teplom a vlhkosťou. Kvôli intímnym vzťahom medzi hostiteľským zvieraťom a jeho bakteriálnej populácie, je dôležité, že správne organizmy sú dodávané v probiotikách pre konkrétny vtáčí druh. Probiotické doplnky je potrebné pripraviť s konkrétnymi druhmi typmi normálnych baktérií. Na použitie u vtákov (viackmeňové) sa používajú probiotické doplnky vtáčieho pôvodu.

Nedávne štúdie

Na siedmom Európskom združení vtáctva Veterinárna konferencia, ktorá sa konala v apríli 2003 v Loro Parque na Tenerife, vyšiel zaujímavý článok o použití probiotík. Tento dokument popisuje prácu u mláďat korely, ktoré boli odobrali rodičom vo veku 12 dní. Boli rozdelené do niekoľkých skupín, z ktorých niektoré dostávali probiotickú suplementáciu a niektoré nie. Počas prírastkov hmotnosti a schopnosť odolávať chorobám boli všetky mláďatá sledované. Výsledky ukázali, že sa nezaznamenal žiadny rozdiel v prírastku hmotnosti u zdravých mláďat. Počas chovu boli vtáky zámerne infikované baktériami spôsobujúcich ochorenie (Pseudomonas sp, E. coli) a boli im podávané probiotiká. Testovanie infikovaných vtákov ukázalo, že krvné testy vykazovali menšiu zápalovú odpoveď (zníženie počtu bielych krviniek) a následné histopatológia ukázalo menej infekcií v ich črevách. Výskum ukázal, že probiotické doplnky na vtáky v porovnaní s neprobiotickými dokrmovaním, mali lepší rast, zlepšenú konverziu krmiva a zlepšenú kvalitu peria a mali väčšiu šancu prežiť. Vykazovali tiež zvýšenú imunitu (protilátkovú) odpoveď. Ďalší pokus zahŕňal výskum na približne 15 000 bažantoch. Tieto vtáky sa delili aj na probioticky kŕmené a nekŕmené skupiny. Obe skupiny boli potom zámerne infikované salmonelou typhimurium (baktéria spôsobujúca ochorenie) a neskôr pseudomoru hydiny (spôsobená paramyxovírusom). Výskum ukázal, že približne 25 % neprobiotických kŕmených vtákov uhynulo.

Ako podávať probiotiká?

Inhibícia

Normálne baktérie nachádzajúce sa v čreve niektoré vtáky ak sú zdravé, napr. Lactobacillus sp., produkujú kyselinu mliečnu, peroxid vodíka, antibiotikum a iné látky, ktoré pomáhajú udržať potenciálne patogény pod kontrolou.Kyselina mliečna produkovaná normálnou baktériou udržujú PH obsahu žalúdka a čriev na nízkej úrovni. Strata týchto baktérií, sekundárny stres, vedie k zvýšeniu PH. Vo všeobecnosti platí, že väčšina patogénnych baktérií sa dobre nemnoží v kyslom prostredí a tak zvýšenie PH vytvára príležitosť pre vznik rôznych druhov chorôb, teda spôsobuje inváziu "zlých" baktérií (E. coli, Pseudomonas, Candida, kvasinky, Salmonella a Yersinia). Tieto organizmy často vystupujú ako oportunisti, a čakajú na spôsobenie choroby ak, sú vtáky strese. Okrem slabo prekysleného čreva, veľa v tejto veci urobia probiotiká. A vedia pomôcť vtákom, v tom, že produkujú ochranné slizové vrstvy, ktoré pokrývajú črevo výstelku a tiež prednostne obsadzujú receptor miest na stene čreva, v procese s výnimkou baktérií, akou je E. cola. Môžu ponúkať účinný prírodný spôsob boja proti problém bez potreby antibiotík. Pri liečbe vtákov jednoducho zaplavujeme črevá s prospešnými baktériami, ktoré cez ich normálnu činnosť môže obnoviť ich zdravie.

Stimulácia chuti do jedla

Zdá sa, že probiotiká majú tú vlastnosť, že stimulujú silnú chuť do jedla. Je známe, že vyrábajú tráviace enzýmy a vitamíny skupiny B. Tieto účinky pomáhajú vtákom získať maximum výživných látok z ich stravy.

Imunitná stimulácia

Nedávne práce naznačujú, že probiotiká stimulujú všeobecnú imunitu. Zaujímavé je, že sa javí ako ľudské probiotikum. Prípravky sa vyvíjajú na cielené špecifické bakteriálne infekcie. U ľudí, spôsobuje baktéria Bacillus cereus gastroenteritídu. Táto infekcia nie je smrteľná ale je zodpovedná za veľa útrap v populácii. Skôr než sú predpísané antibiotiká, môže byť užitočnejšie predpísané špecifické probiotický „jogurt“, ktorý kontroluje spôsobenú infekciu v tele zvieraťa.

Užívanie probiotík

Hoci probiotické prípravky boli k dispozícii už niekoľko rokov, problémy nastávali v neistote ohľadom ich použitia. Ako vždy, keď sú k dispozícii nové produkty, ľahko sa šíria dezinformácie. Situáciu komplikuje skutočnosť, že nie všetky vtáky majú rovnaké, alebo dokonca podobné populácie črevných baktérií. Vtáky so slepým črevom, ako sú mláďatá, nesú v sebe veľké množstvo toho, čo sa nazýva negatívne baktérie, ktoré spôsobujúce ochorenie u iných druhov. U vtákov ako sú papagáje bez slepého čreva, počet negatívnych baktérií je veľmi nízka, ale veľký počet pozitívnych baktérií je normálny. Hoci nejde o zázračný liek, zdá sa že probiotiká môžu byť v niektorých prípadoch prospešné v situáciach, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie vtákov.

Kedy teda môže chovateľ použiť probiotiká a aká je ich výhoda?

Po akomkoľvek strese

Stres predvídateľne narúša populáciu prospešných baktérií nachádzajúce sa v čreve. Tieto prospešné baktérie sú odstránené, a na ich miesto sa pretlačia neprospešné baktérie alebo kvasinky a spôsobia následne ochorenie. Toto môže viesť k hnačke, zníženej chuti do jedla a k všeobecnej náchylnosti k chorobám. Probiotiká obnovujú vyváženosť baktérií. Najlepšie je podávať ich čo najskôr možné po strese alebo tesne pred časom stresu. Tým, sa problémom s chorobami možeme sa vyhnúť.

Počas rozmnožovania a preperovania

Často, napriek i najlepšej starostlivosti sa môžu preperujúce vtáky „stresovaťť“. Užívanie probiotík pravdepodobne ochráni rodičov i počas rozmnožovania a ich deti pred chorobami.

Po nákupe a doprave domov k chovateľovi

Chytanie andulky do rúk a zadržiavanie ho v pohybe môže byť extrémne stresujúce najmä u prirodzene nervóznych jedincov. Prerušené kŕmenie a pitie, cesta poskytujú ďalší fyziologický stres.

Po použití antibiotík

Mnohé antibiotiká necielia len na choroby spôsobujúce baktérie, ale zabíjajú aj prospešné baktérie nachádzajúce sa čreve. Probiotiká môžu pomôcť chrániť črevný systém počas užívania antibiotík.

Po vyletení "z hniezda"

Dá sa očakávať menej chorôb po vyletení, ak sú vtáky probiotické-suplementované a riadne sa etablovali vo voliére.

Poznámka k užívaniu probiotík

V niektorých oblastiach sa pridáva fluoridu resp. chlór v pitnej vode čo môže interferovať pôsobenie probiotík. Tieto látky sa však vyparia ak takúto vodu necháte odstáť 24 hodín a až potom do nej nalejete probiotiká.

Klietky a voliéry pre andulky

Počas rastu mláďat je potrebné búdku pravidelne čistiť. Čistenie začnite ale až vtedy, keď aj posledné vyliahnuté mláďa má minimálne týždeň. Mláďatá je potrebné vyberať z ...

Dňa 7.7. 2020 som si v internetovom obchode zakúpila vtáčiu klietku (Júlia 3). Po zakúpení andulky nás však čakala nepríjemná skúsenosť. Andulka nám v priebehu dvoch týždňov ...

Rozmery,ktoré by stačili aj na dve,tri andulky,to je 60 x 40 x 60 ak andulka je jeden krát za deň pustená na lietanie,tak jej stačí aj menšia klietka ako mám ja: 30 x 30 x 40 ak je andulka ...

Chováme andulky

Andulky sú inteligentné a spoločenské vtáky, ktorým sa darí ak ich fyzicky a duševne stimulujeme. Vo voľnej prírode, je ich každodenný život plný skúmania, hľadania potravy a to všetko v interakcii s kŕdľom. Preto v umelých chovoch hračky zohrávajú dôležitú úlohu pre ich prirodzené správanie, ktoré zaistí andulke šťastný, zdravý a zábavný život.Poďme si rozobrať, aké druhy hračiek sú pre andulky tie najvhodnejšie.

Na spodok klietky dávame noviny s čiernobielou tlačou, ak mám k dispozícii piliny je to lepší variant.

Keď už ste si vášho budúceho andulčieho miláčika vybrali či už v obchode alebo u chovateľa, po jeho (čo možno najrýchlejšom) prevoze domov v transportnej krabičke je vhodné podržať ju pri otvorených dvierkach klietky tým spôsobom, že andulka z nej do klietky sama prelezie.

Hračky pre andulky sú dôležité, pretože nie len že spestrujú klietku, ale andulkám vypĺňajú ich voľný čas medzi kŕmením a napájaním.

Naši partneri

Mláďatá anduliek

Andulky nie sú náročné na kŕmenie ale predsa by ich jedálniček mal byť pestrý.

Ak si chceme byť istí, či sú vajíčka oplodnené, približne na 7-10 deň od znesenia prvého ...

Ak chcete chovať andulky, chovajte aspoň dve. Jednu len dovtedy, kým si na vás nezvykne a ...

Približne 8 dní po prvom parení znesie samička prvé vajíčko. Priemerná znáška býva 4-7 ...

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
Zo zivota psov logo
alebo


Back to Top